Home / Społeczna odpowiedzialność - CSR / Społeczeństwo / Rezultaty naszych działań
Potrójne korzyści działań społecznych.
W Danone wychodzimy z założenia, że efektywne działania społeczne muszą przynosić mierzalne korzyści trzem grupom: społeczeństwu, pracownikom i naszemu biznesowi. Dla każdej z tych grup określiliśmy odrębne mierniki, dzięki którym możemy na bieżąco oceniać skuteczność naszych działań. By mieć pewność, że właściwie angażujemy nasze zasoby (zarówno finansowe, jak i pozafinansowe) i rzeczywiście osiągamy zakładane cele społeczne i biznesowe, inwestycje społeczne traktujemy tak, jak każdą inną inwestycję w firmie. Dokładnie monitorujemy, gdzie trafiają nasze pieniądze i zebrana żywność (korzyści dla społeczeństwa), jaka jest skala zaangażowania naszych pracowników (korzyści dla pracowników), a także jak podejmowane przez nas działania wpływają na wizerunek firmy Danone (korzyści dla biznesu). Badamy również, jak wskaźniki dotyczące udziału w programie zmieniają się na przestrzeni lat, np. udział w zbiórce żywności.
Rys. Zestawienie kluczowych rezultatów w obszarze społecznym
Kluczowe wskaźniki, której stosujemy, by oszacować wpływ naszych działań na społeczeństwo, dotyczą efektywności programu Podziel się Posiłkiem, skali dotarcia do najuboższych gospodarstw domowych dzięki sprzedaży produktu Mleczny Start, a także ilości produktów Danone’a, która trafiła do potrzebujących.
Mierząc zaangażowanie społeczne pracowników w programy społeczne, wychodzimy z założenia, że należy oddzielnie brać pod uwagę wszystkie podejmowane przez nich działania. Jeśli np. dany pracownik bierze udział w Zbiórce Żywności i jednocześnie odbywa wizytę u grantobiorcy, uwzględniamy w wynikach oba te rodzaje aktywności, ponieważ w naszej ocenie jego zaangażowanie jest większe niż tego pracownika, który wziął udział w samej zbiórce.Z tego samego powodu, podając liczbę wolontariuszy Danone’a podczas zbiórki, bierzemy pod uwagę zarówno pracowników naszej firmy, jak i osoby, które w tę zbiórkę zostały przez nich zaangażowane. To pokazuje bowiem rzeczywisty stopień partycypacji naszych pracowników w realizowanych przez firmę programach społecznych.
| 2006/2007 | 2007/2008 | 2008/2009 | 2009/2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba wolontariuszy Danone’a uczestniczących w Zbiórce Żywności w sklepach |
122 | 123 | 167 +93 osoby zaproszone przez pracowników |
||
| Liczba Ambasadorów Podziel się Posiłkiem |
20 | 33 | 43 | ||
| Liczba pracowników, którzy wzięli udział w wizycie u grantobiorcy* |
15 (2007) |
14 (2008) |
13 (2009) |
||
| Ilość żywności zebranej podczas Wewnętrznej Zbiórki Żywności (w kg) |
850 | 1529 | 1390 | ||
| Wskaźnik partycypacji pracowników w działaniach społecznych |
11% | 11% | 23% |
Jednym ze stosowanych w Danone sposobów mierzenia biznesowej efektywności podejmowanych działań społecznych są badania konsumenckie dotyczące świadomości programu Podziel się Posiłkiem oraz wpływu tego programu na postrzeganie marki Danone. Badania opinii prowadzone przez nas dwa razy w roku (przed kampanią informacyjną Podziel się Posiłkiem i po niej) pokazują, że świadomość programu wśród naszych konsumentów ciągle rośnie.
Copyright © 2011 Danone Sp. z o.o.
Infolinia: 801 33 11 33
Created by: OS3 multimedia